• HATİCE KUMBARACI GÜRSÖZ

  • HATİCE KUMBARACI GÜRSÖZ - English

Adana’da doğmuş, ilk ve orta öğrenimini bu ilde tamamladıktan sonra 1964 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmiştir. Galeri’de Dinçer Erimez’le başlayan eğitimini Neşet Günal Atölyesi’nde sürdürmüş ve 1969 yılında Yüksek Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Akademi’de Sadi Diren Atölyesi’nde iki yıl seramik eğitimi görmüş, altı yıl süreyle İstanbul, Adana ve Ankara´da Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yapmıştır.

Uzun süre kaldığı Avustralya, Pakistan, Almanya, Yunanistan ve Türkmenistan`da, ayrıca İtalya, Fransa, İsviçre, Suriye ve Ürdün’de resim sanatıyla ilgili incelemelerde bulunmuştur. Almanya`da Federal Sanatçılar Birliği (BBK) üyeliğine kabul edilmiştir. Resim dalında ilk ödülünü ilkokulda öğrenciyken alan sanatçı, Yunanistan’daki çalışmaları nedeniyle 1997 yılında resim dalında “Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü”; Türkmenistan`da açtığı sergi ve bir Türkmen ressamla aynı tuval üzerinde çalışarak ortaya çıkardıkları eser nedeniyle 2003 yılında “Türkmen Dostluk Ödülü”; Armada Sanat Festivali´ni düzenlemesinden dolayı 2004 yılında “Armada Sanat Ödülü"; 2009 yılında MSÜ-DGSA Mezunları Derneği’nin “Sanatta 40 Yıl Başarı Ödülü”, 2016 yılında da uzun yıllar sanata verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi almıştır.

Türkiye’de ve Avustralya, Pakistan, Almanya, Yunanistan, Türkmenistan, Suriye, Ürdün ve İsviçre’de 38 kişisel sergi açan, 150’nin üzerinde karma sergiye, sanat fuarına ve bienale katılan, eserleri müzayedelerde sanatseverlerin beğenisine sunulan, Uluslararası İzmir Sanat Bienali'nde Seçici Kurul ve Jüri üyeliği yapan, bir kısmı İngilizce, Yunanca ve Arapça olmak üzere oniki kataloğu bulunan, yazılı basında hakkında çok sayıda haber ve yazı yayımlanan, televizyonda ve radyoda sanat programlarına katılan sanatçının, yurtiçinde ve yurtdışında koleksiyonerlerde, özel ve resmi kuruluşlar ile sanat galerileri ve müzelerde çok sayıda eseri bulunmaktadır. Çeşitli kuruluşlarda Türk ve Dünya Resim Sanatı hakkında verdiği konferanslar nedeniyle teşekkür ve onur plaketleri, gazilerin rehabilitasyonuna sanatla katkısından dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı’ndan Şükran Plaketi almıştır.

Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi’ni kuran ve Mart 2005-Mart 2007 tarihleri arasında küratörlüğünü üstlenen; 2001-2015 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi’nin Başkanlığını yürüten; Bosphorus (Bahariye) Sanat Gazetesi’nin Ankara temsilcisi ve yazarlarından olan sanatçı çalışmalarını Ankara`da sürdürmektedir.

Born in Adana, Turkey. Graduated from İstanbul State Academy of Fine Arts (Department of Painting ) with Master of Arts degree in 1969. Studied ceramics for two years at the Academy. After graduation taught Painting and History of Art for six years.

Member of Federal Union of Artists (BBK) in Germany. Received Abdi İpekci Friendship and Piece Award in painting in 1997, Turkmen Friendship Award in 2003, Armada Art Award in 2004 andAchievement Award for 40 Years in Art in 2009.

Had 38 solo exhibitions, 12 of them with a catalogue, in Turkey,Australia, Pakistan, Germany, Greece, Turkmenistan, Switzerland, Syria and Jordan. Participated in various group exhibitions, art fairs and festivals in Turkey and abroad.

Founded Ministry of Foreign Affairs Suna Çokgür Ilıcak Art Gallery and was its curator between March 2005 and March 2007.Had been the President of Ankara Branch of Alumni Association of State Academy of Fine Artsbetween 2001-2015. Ankara representative of Bosphorus Art Newspaper.